روغن مناسب CVT پیدا شد ـ[711 بازدید] [18 امتیاز]
سلام
در ادامه بحث روغن مناسب گیربکس CVT و چالش های آن. من مکاتبه ای با شرکت لیکومولی داشتم و آنها هم بعد از پرسیدن مدل خودرو و مدل گیربکس روغن ATF 1400 از محصولات خودشان را به من معرفی کردند. البته در آخر ایمیل نوشته بودند که نیازی به مکاتبه نبود و در خود سایت لیکومولی قسمتی برای پیدا کردم روغن مناسب با توجه به مدل خودرو هست که خوشبختانه نام چری در کنار نام خودرو سازان دیگر جهانی وجود داره و محصولات آن هم بطور کامل هست.
من کاتالوگ این روغن را ازسایت لیکومولی دانلود کردم.خوشبختانه روغن ATF 1400 استاندارد ATF-SP-III را داره و داخلش هم نوشته که این روغن مخصوص گیربکس های CVT هست. ضمن اینکه همه روغن فروشی های معتبر هم دارند و هر قوطی یک لیتری آن را با قیمت 60 هزارتومان میفروشند.
از روغن ATF -III معمولی به هیچ وجه استفاده نکنید ... از چند تا از فروشنده های روغن شنیدم که اگر روغن گیربکس اتوماتیک معمولی در گیربکس CVT استفاده بکنید به تدریج گیربکس ضعیف میشه و زود داغ میکنه و در سربالایی کم میاره.....
نویسنده: سید احمد هاشمی 19 مهر 1395 ساعت 06:56
+ سید احمد هاشمی
با سلام دوباره امروز بالاخره برای سرویس 30000 رفتم نمایندگی،.. از آنجا که نمایندگی فقط روغن لیکومولی ATF III داشت. با راهنمایی یکی از دوستان که در کار روغن هستند به فروشگاه قطعات یدکی هیوندا مراجعه کردم و در آنجا 8 لیتر روغن گیربکس HYUNDAI ATF-SP-III خریدم که روی آن با حروف بزرگ ATF-SP-III نوشته بود... در نمایندگی ماشین را روی جک بردند. . از پایین پیچ کارتل را باز کردند. اما بیشتر از 4 لیتر بیرون نیامد... مسئول فنی میگفت که در این مدل گیربکس در کارتل فقط 4 لیتر باقی می ماند و راهی برای بیرون آوردن بقیه 4 لیتر وجود ندارد... میگفت در دوره های آموزشی مدیران خودرو گفتند که اول از پایین 4 لیتر را خالی میکنیم و پیچ را میبندیم سپس از بالا 4 لیتر داخل گیربکس میریزیم و ماشین را روشن کرده و میگذاریم تا حدود 15 دقیقه کار بکند... سپس دوباره از پایین پیچ را باز میکنیم و 4 لیتر تخلیه میکنیم و دوباره از بالا 4 لیتر میریزیم و تمام... روغن تعویض شد... البته خودش هم میگفت که در هر صورت کمی از روغن قبل داخلش می ماند اما چاره ای نیست و این تنها راه تعویض روغن گیربکس CVT خودرو X33 هست.... بعد از تعویض حدود 40 کیلومتر با ماشین رانندگی کردم و همه چیز عادی بود... مثل قبل.... البته نمایندگی اول قبول نمیکرد که روغن من را استفاده بکند و زیر برگه پذیرش نوشتم که مسئولیت هر اتفاقی بخاطر روغن گیربکس خودم بر عهده خودم هست.
24 مهر 1395 ساعت 20:00
+ . صابری
ممنون جناب هاشمی عزیز بابت اطلاع رسانی خوبتان.موفق باشید
25 مهر 1395 ساعت 20:40
+ سید احمد هاشمی
خواهش میکنم جناب صابری....فقط یک نکته درباره این روغن هیوندا بگم خدمتتان... روی قوطی روغن نوشته ATF -SP-III، پشت قوطی علامت شرکت SK کاملا مشخص هیت. و به کره‌ای نوشته ساخته شده توسط SK به سفارش HYUNDAI, با گوگل ترجمه کردم. یعنی آون روغن SK ATF-SP-III که در صفحه 269 دفترچه راهنمای خودرو برای گیربکس CVT این ماشین نوشته، دقیقا همین روغن هیوندا هست
26 مهر 1395 ساعت 02:46
+ هدايت عسگرخان مسكن
تشکر از شما. این روغن تو بازار ایران به راحتی پیدا میشه؟
27 مهر 1395 ساعت 13:44
+ سید احمد هاشمی
کلا در پشت قوطی روغن درجه های کیفی که به تایید خودرو سازها رسیده است را نوشته، اگر در میان آنها HYUNDAI /KIA SP-III نوشته بود یعنی به گیربکس CVT شرکت چری میخورد حالا از هر برندی که میخواهد باشه، دیگه پیدا کردن برند خوب با خودتان.
28 مهر 1395 ساعت 01:23
+ سید احمد هاشمی
جناب مسکن لیکومولی ATF 1400 در روغن فروشی های معتبر به قیمت لیتری 60 هزارتومان موجود هست،... روغن های مناسب با برندهای دیگه هم که من پیدا کردم را میگم خدمتتان...از لیتری 30 هزارتومان هست تا لیتری 60 هزارتومان TOTAL FLUIDMATIC CVT MV و ELF ELFMATIC CVT و ADDINOL ATF XN plus و Addinol ATF CVT و MANDO+ SPECIAL و TOTAL XLD FE خیلی از برندها روغنی برای CVT ندارند. مثل کاسترول، میتوانید در سایت خود شرکت های روغن هم بروید و آنجا معمولا قسمتی به نام oil finder دارند. و با برند ماشین و مدل آن روغن مناسب را پیدا کنید. اکثرشان هم چری در لیست خودروسازان دارند... فقط در قسمت مدل ماشین اگر tiggo FL نبود میتوانید tiggo 5 را انتخاب کنید چون گیربکس یکی هست... در لیستی که ظاهر میشه هم روغن مناسب گیربکس معمولی رو گفته و هم اتوماتیک مدل گیربکس این ماشین هم QR019CHA یا QR019CHB هست. راحت در هر برندی روغن مناسب را پیدا میکنید.
28 مهر 1395 ساعت 11:34
+ محمد دودانگی
ممنون
29 مهر 1395 ساعت 10:21
+ سید احمد هاشمی
خواهش میکنم... انشاءالله که مورد استفاده دوستان قرار گیرد
29 مهر 1395 ساعت 16:32
+ سید احمد هاشمی
راستی کاسترول هم داره CASTROL ATF MULTIVEHICLE
30 مهر 1395 ساعت 00:46
+ رضا عظیمی
ممنون
1 آبان 1395 ساعت 11:42
+ هدايت عسگرخان مسكن
ممنون آقای سید هاشمی عزیز.زحمت کشیدید.
1 آبان 1395 ساعت 23:53